Hasičská zbrojnice

Protokol z 2. ledna  1910 mimo jiné uvádí: „Bratr náčelník podal návrh o stavbě skladiště, usneseno, aby se pozval  Jan Pecka, stavitel z Rudíkova, a ta věc se uvedla ve skutek.“

Toto usnesení bylo    v dalším roce realizováno a začalo se se stavbou zbrojnice na návsi.  Jako levného stavebního materiálu použili hasiči z větší části stavebního kamene, který získali rozbořením staré, již nepoužívané pazderny na sušení lnu. Stávala  při cestě do Májek  nad rybníkem Klenek. Stavba byla dokončena  v létě 1912. ( Slavnost svěcení hasičského skladiště byla odbývána uvedeného roku. Po obřadech následoval výlet k sýpkám za topolem).

hasicska zbrojnice_1912

Hasičská zbrojnice v roce 1912

Při výstavbě garáží JZD Nárameč v r. 1974 – 1975 bylo počítáno s tím, že poslední západní garáž bude sloužit požárnímu sboru jako skladiště techniky a jako garáž pro automobil. Po dostavě garáží v roce 1975, zásluhou Okresní požární inspekce v Třebíči, pořizuje SPO Nárameč nákladní automobil Garant pro potřeby požárního sboru. Přestěhováním požární techniky se uvolňuje dosavadní budova na návsi, které si všichni zvykli říkat „hasička“, a která těmto účelům sloužila již od roku 1912. V roce 1977 dochází k její demolici.

hasicska zbrojnice_garaze

Požární „skladiště“ umístěné přechodně v garáži JZD ( 1976 – 1981 )

Po sloučení okolních zemědělských družstvech v roce 1976 a po vybudování objektů pro vedení družstva v Budišově, uvolňují se prostory bývalých kanceláří JZD Nárameč v č. 9. Objekt přechází  do vlastnictví MNV Nárameč. Garáž, která se v tomto prostoru nachází, dostává do užívání SPO Nrameč jako požární zbrojnici, kam se v listopadu 1981 přestěhovává  s výstrojí a technikou.  V důsledku nízkého stropu garáží bylo změněno požární vozidlo Garant na terénní automobil GAZ M 461.

hasicska zbrojnice_cislo_9

Požární skladiště v č. 9 ( přestěhováno v roce 1981)

Po demolici prvního hasičského skladiště  v roce 1977, které stávalo uprostřed návsi od r. 1912, se místo střídavě mění. Od r. 1977 – 1981 bylo skladiště umístěno v objektech garáží JZD. V roce 1981 byly pro tento účel upraveny prostory v tehdy obecním objektu č. 9.  V roce 1992 byl objekt v restituci vrácen původnímu majiteli. Ten dům prodal a tak se skladiště opět stěhovalo zpět do zemědělského družstva.

V období 80. let byl již vypracován projekt na stavbu požární zbrojnice  v zahradě domu č. 9, k tomu však nikdy nedošlo. Roku 1989 se v této věci hodně mění. Obec získává prázdný starý domek po bezdětné rodině Věžníkových č. 20, téhož roku jej likviduje a získává vhodné místo pro stavbu hasičky. Po dlouhém administrativním řízení a vypracování projektové dokumentace zadává obec stavbu v roce 1995 stavební firmě Vrba a spol. Dílo v hodnotě 1,580.000,- Kč. bylo dokončeno v květnu 1996. Tato stavba mohla být také dokončena díky „Programu obnovy venkova“, který na ni přispěl částkou 524.000,- Kč.

Výstavbou nové požární zbrojnice uprostřed vesnice vzniklo pro obec pěkné dílo, jež bylo 26. května 1996 slavnostně otevřeno a předáno do užívání místním hasičům.

hasicska zbrojnice_soucastnost

Nová hasičská zbrojnice otevřená v roce 1996